Poctivá zemina

03.12.2020

Dlouho jsem přemýšlel, jaká půda je pro rýmovník ta nejvhodnější. Procházel různé pěstitelské weby, eshopy a ptal se na zkušenosti ostatních. Na první pohled by se mohlo zdát, že když je rýmovník nenáročná rostlinka, je v podstatě jedno, do jaké zeminy přijde. A on je to i fakt. Je to úplně jedno, protože v každé hlíně bude růst. Až tak je nenáročná.

Pak přichází jedno velké ALE. Rýmovník je sice nenáročná rostlinka, nicméně pokud má být opravdu pěkný na pohled, krásně zelený a aromatický, je už potřeba volit pečlivěji. Na internetu jsem našel spoustu tipů, jak a co pěstovat a přemýšlel jsem i nad nějakými výživami či substráty. Je sice pravda, že člověk sežene substrát v podstatě na cokoliv v jakémkoliv zahradnictví, ale mě napadlo zkusit použít přírodní zeminu z našich Krušných hor. Nedaleko od naší chaty je les, kde se nachází rozsáhlé lány rašelinišť a napadlo mě použít právě ji jako hlavní zeminu pro pěstování. A ze zkušenosti musím říct, že to byl skvělý nápad!

Nevýhodou je bohužel to, že při nabírání je rašelina až příliš vodnatá, tekže je potřeba ji nejdřív důkladně přecedit, nechat několik týdnů vysušit a pak teprve použít. V opačném případě by rýmovník mohl začít uhnívat a navíc tato rašelina trochu zapáchá, takže při případném pěstování v bytě by to nebylo nic příjemného.

Výsledek je rozhodně znatelný - V porovnání s kupovanou zeminou jsou listy větší, tmavě zelenější a aromatičtější.

Čerstvě vyrytá rašelina
Čerstvě vyrytá rašelina