Přírodní zálivka

03.01.2021

Každá rostlina na světě potřebuje nejen správné živiny z půdy, ale také ze samotné zálivky. Přestože je rýmovník nenáročná a především pokojová rostlina, jeho zalévání pitnou vodou z vodovodu mu nějak zvlášť nepřidává. A to hlavně z toho důvodu, že je voda chemicky upravována, čištěna a obshuje chlór. Obecně je tedy doporučováno jakoukoliv rostlinu, kterou máme doma, zalévat vodou dešťovou. Nicméně, pokud bydlíme ve městě, je hodně pravděpodobné, že si tím moc nepomůžeme, jelikož dešťová voda bývá ve městech příliš kyselá. To je způsobováno znečištěním ovzduší, ve kterém poletují kontaminované částečky prachu. Ty se na kapky deště usazují a "splachují" do půdy.

Nechci tvrdit, že tato dešťová voda je pro rostliny závadná. Samozřejmě se může používat, stejně tak, jako voda z vodovodu. Ale pokud chceme dosáhnout opravdu skvělého výsledku bez chemických prostředků, je potřeba používat vodu, která je čištěna, a obohacena o minerály a další látky, výhradně z přírodních procesů.

A právě takovou vodu používám pro zalévání rýmovníku. Jedná se o vodu z horského potoka Krušných hor. Po několika měsících pozorování se osvědčila jako ta nejvhodnější, samozřejmě s kombinací přírodní rašeliny ze stejné části této země. Na obrázku níže můžete vidět porovnání vody z vodovodu s vodou z přírody - její zabarvení způsobuje železo a další minerály, které jsou v něm obsažené.

Voda v potoce stéká z hřebenů hor a je filtrována pouze přírodní cestou. Samozřejmě pro člověka není tato voda pitná, jelikož obsahuje i bakterie, které mohou tělu uškodit, ale vzhledem ke složení místní půdy je velice bohatá především na železo a další minerály, které rýmovníku dodávají další potřebné živiny pro jeho růst a především zeleň.

Železo v půdě a vodě samozřejmě není nejen vynikajícím zdrojem pro rostliny, ale samozřejmě také pro lidský organismus. Zajímavý článek o potřebě železa v lidském těle si můžete přečíst na stránkách lekarna.cz

Voda nabíraná z přírodního zdroje potoka
Voda nabíraná z přírodního zdroje potoka
Porovnání pitné vody a přírodní vody
Porovnání pitné vody a přírodní vody